دوشنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۷، ۰۹:۴۷ ب.ظ

غفلت، ریشه همه لغزشها...

 دین و اندیشه

مردمان کشور ما ایران، آریایی هستند، آریایی در لغت به معنای نجیب است ایران هم از همین واژه مشتق شده است. (آریا ç ایریا ç آیران ç ایران). ایران سرزمین مردمان نجیب است. کلمه ایرَج نیز به همین معنا اشاره دارد، یعنی آریای رژیم. (آیرِج ç ایرِج ç ایرَج ؛ همانطور که کلمه تورج به معنای تورانی رژیم است : تَورِج ç تُورِج ç تُورَج).

در نتیجه اگر افراد جامعه ما دچار لغزشی بشوند و به اصطلاح سر و گوششان بجنبد به حساب غفلت آنها است، مگر آن که فردی از قبل زمینه های خاصی در او نهادینه شده باشد.

اگر به این آیه قرآن توجه کنید که می فرماید : « إِنَّ الَّذینَ تَوَلَّوْا مِنْکُمْ یَوْمَ الْتَقَی الْجَمْعانِ إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّیْطانُ بِبَعْضِ ما کَسَبُوا»، « کسانی که در روز روبرو شدن دو جمعیت با یکدیگر ( در جنگ احد ) ، فرار کردند ، شیطان آنها را بر اثر بعضی از گناهانی که مرتکب شده بودند ، به لغزش انداخت» (آل عمران/155) ؛ متوجه می شوید که لغزشهائى که بر اثر وسوسه هاى شیطانى به انسان دست مى دهد و او را به گناهانى مى کشاند نتیجه زمینه هاى نامناسب روحى است که بر اثر گناهان پیشین در انسان فراهم شده و راه را براى گناهان دیگر هموار ساخته است و گرنه وسوسه هاى شیطانى در دلهاى پاک که آثار گناهان سابق در آن نیست اثرى در آن نمى گذارد. از این رو سر تعبیر به «بِبَعْضِ ما کَسَبُوا» آشکار می شود.

بنابراین ریشه تمامی لغزش های ما به غفلت های ما عود می کند. راه حل آن نیز بسیار طاقت فرسا و محال نیست، بلکه با یاد خدا و ائمه معصومین (علیه السلام) حل می شود. حال درجات یاد خدا با توجه به مخاطبین تفاوت می کنند. برای افراد عادی و عوام که مشغله های دنیوی آن ها به خود مشغول ساخته، شاید در درجه اول توجه به فریضه نماز و با توجه خواندن آن کفایت کند، اما برای افراد خاص باید سراغ دستور عملهای خاص رفت که صحبت از آن از حوصله ­ی این مطلب بیرون است.

نظرات (۴)

  • پاسخ:

   این بررسی لغوی توسط استاد روانشناس دکتر انوشه انجام گرفته است که در یکی از سخنرانی های خود پیرامون مبحث حجاب مطرح کرده اند.

 1. موافقم...
  فکر میکنم بهترین راه کنار گذاشتن گناهان کوچیک باشه تا زمینه ساز گناهان بزرگتر نباشند و روح هم زمینه پذیرش هم گناهی رو پیدا نکنه
  موفق باشید
  • پاسخ:

   صغری : مردم ایران افراد نجیبی هستند.
   کبری : افراد نجیب هیچگاه از روی قصد و عمد دچار خطا و لغزش نمی شوند مگر آنکه از روی غفلت باشد یا بر اثر گناهان پیشین زمینه های روحی نامناسب در او فراهم شده باشد.
   نتیجه : بنابراین مردم ایران از روی قصد و عمد دچار خطا و لغزش نمی شوند مگر آنکه...

   هر کدام از صغرا و کبرای این قضیه نیاز به اثبات دارند که صغرای آن با بررسی لغوی اثبات می شود و کبرای آن با دلیل نقلی یعنی آیه قرآن اثبات می شود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی